O firmie

Odlewnia Żeliwa Nowa Sól Sp. z o.o. (wcześniej P.P. Mała Odlewnia Sp. z o.o.) jako przedsiębiorstwo prywatne powstała w marcu 1999 roku. Swoimi tradycjami odlewniczymi sięga jednak XIX wieku.

Odlewnia Żeliwa była przez ponad 50 lat wydziałem produkcyjnym DZM Dozamet S.A. W marcu 1999r. została wydzierżawiona, a w marcu 2000r. kupiona. Wykonywana w nim produkcja została przejęta przez Odlewnię Żeliwa Nowa Sól i jest kontynuowana z  powodzeniem do dnia dzisiejszego. Zatrudnienie w Spółce waha się w granicach 60-70 pracowników, w zależności od potrzeb.

Historia i tradycje odlewnicze Nowej Soli sięgają roku 1827r. W tamtym czasie założono zakład odlewniczy (późniejsza Mała Odlewnia). Na peryferiach ówczesnej Nowej Soli , Karl Heinrich Glaeser  uruchomił hutę żelaza. W połowie wieku jej właścicielem został Friedrich Wilhelm Krause. On i jego syn uczynili z huty wielki zakład odlewniczy oraz emalierski zarazem , którego zatrudnienie przed wojną wynosiło około 2000 osób. Przez wiele lat zakład zajmował się produkcją odlewów, a także wyrobów ze stali. W zależności od sytuacji politycznej Europy, niemiecki wówczas zakład o nazwie KRAUSEWERK zaopatrywał niemiecki  przemysł zbrojeniowy lub produkował elementy gospodarstwa domowego, rolnictwa itp.


best argan oil for hair