Przerób mas

Przerób mas wyposażony jest w dwie mieszarki pobocznicowej MP-050A produkcji Dozamet. Mieszarki w cyklu równym 60 sekund wykazują wydajność około 30 ton masy/h każda.

Mieszarki wyposażone są w system regulacji wilgotności masy formierskiej.

 

Formiernia

Odlewnia Żeliwa Nowa Sól Sp. z o.o. wyposażona jest w dwa automaty formierskie.

 

DISAMATIC 2013 o następujących parametrach:

 •  wymiary płyty modelowej 600x480mm
 • maksymalna wydajność  300 form/h (pozycja bezrdzeniowa)
 • długość linii stygnięcia form 18m (AMC)
 • max waga odlewów 20kg
 • tolerancje wymiarowe wg GTB 16 lub CT 9

 

 DISAMATIC 2032 o następujących parametrach:

 • wymiary płyty modelowej 600x780mm
 • maksymalna wydajność  120 form/h (pozycja bezrdzeniowa)
 • długość linii stygnięcia form 18m (PMC)
 • max waga odlewów 35kg
 • tolerancje wymiarowe wg GTB 16 lub CT 9

Ponadto wykonujemy odlewy tradycyjną metodą formowania ręcznego. Max waga odlewu to 400kg. Max wymiary skrzynek formierskich to 1000x1000x400mm.

 

Rdzeniarnia

Odlewnia Żeliwna Nowa Sól wykonuje rdzenie w technologii HOT-BOX (rdzenie skorupowe) na następujących maszynach:

 •  rdzeniarka U200
 • nasypywarka KHBK
 • nadmuchiwarka do rdzeni PS1

Wykonujemy również rdzenie w technologii COLD-BOX metodą ręczną. Rdzenie wykonywane są z mas na bazie szkła wodnego. Rdzenie w razie potrzeby pokrywane są bielidłem.

 

Topialnia

Topienie w Odlewni Żeliwa Nowa Sól odbywa się w systemie duplex. Metal wytapiany jest w dwóch żeliwiakach o wewnętrznej średnicy 700mm. Żeliwiaki wyłożone są wymurówką z cegły szamotowej o odpowiednich parametrach.  Oba piece wyposażone są w gorący dmuch, dzięki czemu temperatura przegrzania żeliwa jest wyższa do 80 stopni w stosunku do żeliwiaków z zimnym dmuchem. Ponadto oba żeliwiaki wyposażone są w instalację tlenu firmy Air Products. Dozowanie tlenu podczas topienia metalu bardzo korzystnie wpływa na podniesienie temperatury żeliwa. Żeliwiaki chłodzone są wodą w cyklu ciągłym.

Pomiar temperatury żeliwa następuje po przelaniu metalu z rynny spustowej do kadzi transportowej za pomocą dygilancy wyposażonej w ceramiczne czujniki. Zakres dokładności pomiaru wynosi +/- 1 stopień przy skali do 1600 stopni.

Metoda duplex oznacza, iż metal przygotowany w żeliwiakach trafia do dwóch pieców elektrycznych o mocy 300kW każdy.

Formierka DISAMATIC 2013 wyposażona jest w piec (Pouromat) o pojemności 2.5 tony. Piec ten pełni również rolę automatycznej zalewarki. Zalanie ciekłym metalem polega na odblokowaniu lub zamknięciu zatyczki znajdującej się na dnie Pouromatu.

Formierka DISAMATIC 2032 wyposażona jest w piec (Pouromat) o pojemności 4.0 tony. Piec ten pełni również rolę automatycznej zalewarki. Zalanie ciekłym metalem polega na odblokowaniu lub zamknięciu zatyczki znajdującej się na dnie Pouromatu.

W czasie pracy formierek w przypadku produkcji wysokojakościowego żeliwa modyfikowanego, na strugę metalu wdmuchiwany jest modyfikator (najczęściej żelazokrzem o granulacji 0.2-0.7mm).

 

Oczyszczalnia

W Odlewni Żeliwa Nowa Sól zanim odlewy trafią do właściwych oczyszczarek, są wstępnie oddzielane od masy formierskiej na kracie wstrząsowej (DSF-2400).

Następnie odlewy są oczyszczane w następujących oczyszczarkach:

 1.  oczyszczarce wirnikowo – taśmowej OWT 400 (produkcji Dozamet) – szt.2
 2. oczyszczarce stołowej OWD 1000 (produkcji Dozamet) – szt.1
 3. oczyszczarce bębnowej OB 1000 (produkcji Dozamet) – szt. 1

W następnym etapie odlewy są kierowanie na trzy szlifierki stacjonarne dwustanowiskowe lub cztery stanowiska szlifierskie, gdzie odlewy są szlifowane za pomocą podwieszanych szlifierek firmy Archimedes.

 

Laboratorium

Nasze laboratorium wyposażone jest w następujące urządzenia:

 1.  spektrometr do badania składu chemicznego żeliwa, typ Spectromaxx (producent SPEKTRO – Niemcy). Spektrometr jako nowe urządzenie kupiony został w lutym 2013 roku.
 2. twardościomierz Brinella służący do badania twardości żeliwa
 3. urządzenia do badania parametrów masy formierskiej (wytrzymałość, przepuszczalność)
 4. urządzenie do badania wilgotności masy formierskiej

 

Modelarnia

Nasza modelarnia wyposażona jest w tokarki, frezarki (pionowe, poziome), wiertarki promieniowe oraz wiertarki stołowe. Wszystkie urządzenia są typu konwencjonalnego.

Na życzenie klienta wykonujemy proste modele odlewnicze. W przypadku projektów bardziej skomplikowanych korzystamy z usług kooperantów.

Głównym zadaniem wydziału modelarni jest adaptacja różnych zespołów modelowych wg życzeń klienta, jak również konserwacja lub ewentualne naprawy magazynowanych modeli.

Informujemy, iż z uwagi na fakt, iż obie formierki DISAMATIC mają podgrzewane płyty modelowe, preferujemy modele metalowe.

Modele metalowe odznaczają się dużo większą żywotnością, a jednocześnie umożliwiają produkcję odlewów w najwyższej jakości.

 

Wydział obróbki mechanicznej

Na życzenie klienta wykonujemy szeroki wachlarz operacji obróbczych: wiercenie, gwintowanie, frezowanie, toczenie, dłutowanie.

Ponadto wykonujemy różne usługi ślusarskie.

 

 

 


best argan oil for hair